Kullanım Bilgisi


Kullanım Bilgisi


  1. Parmak uçlarınızı mavi renkli tuşların üzerine yerleştirin (resme bakın). Bu parmak yerleşimi on parmak yazı için temel konum olup bu konumdan diğer tüm tuşlara basmak mümkündür.
    Her parmak, bulunduğu tuşun üst ve alt çaprazındaki tuşlardan sorumludur. Örneğin 'D' harfi üzerindeki parmak ayrıca 'E' ve 'C' harflerinden de sorumludur. 'F' ve 'J' harfleri üzerindeki iki parmak ayrıca hemen yanlarındaki çapraz harf dizisinden de sorumludur – örneğin, 'F' tuşu üzerindeki parmak 'R' ve 'V' tuşlarından olduğu kadar 'T', 'G' ve 'B' tuşlarından da sorumludur.
  2. Temel konum klavyeye bakmadan 'F' ve 'J' harflerinin üzerinde bulunan çıkıntılar sayesinde kolaylıkla bulunabilir (bu harflere dokunup kendiniz görmeyi deneyin...). Bu metin kutusunun altında hangi parmağın gösterildiğini görebilirsiniz ve hata olması halinde, gösterilen şekil, hata yapmamak için neye basmanız gerektiğini açıklayacaktır.
  3. Yeni başlayanlar için, 14 no’lu derse kadar anlamsız harf dizileri yardımıyla on parmak yazmayı öğreneceğiz; bunun amacı, tüm harf ve sembolleri yazmak için gerekli olan temel konumun doğru kullanımı üzerinde alıştırma yapmaktır. Daha ileri bir aşamada anlaşılır metinlere geçeceğiz. Anlaşılır metinlerle çalışmanın başarınız için kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu unutmayın.
  4. Anlaşılır metinler herhangi bir web sitesi veya dosyadan kopyalanabilir. Metnin metin kutusuna yapıştırılması gereklidir (arzu edilen metni seçerek ve fare ile sağ tıklayarak kopyala-yapıştır yapabilirsiniz). Ayrıca anlaşılır bir metin içeren ders 15 ile de alıştırma yapabilirsiniz.
  5. On parmak yazmayı öğrendikten sonra yazma hızınızı ölçmek faydalıdır. Bu işlev, yazma hızının doğru bir şekilde ölçülmesine olanak sağlar. Bir dakika içinde yazdığınız kelime sayısı sizin yazma hızınızı gösterir.

Clavier

keyboard